Teoria Dollarda & Millera…

Dzisiejsze szkolenie dosłownie zmiotło mnie z nóg.

Chcę pokazać Ci to teraz, od razu na świeżo.

Teoria Dollarda & Millera, 1967

Teoria D&M dotyczy sytuacji, w której musisz podjąć jakąś decyzję, w której musisz dokonać wyboru, musisz coś wybrać i masz zgryza.

Teoria D&M dzieli nam taką sytuację na 4 możliwości.

W każdej z tych 4 możliwości umysł płata nam inne figle.

Zasada 1:

  • Im bliżej celu jesteś, tym atrakcyjniejszy wydaje się Tobie Twój cel.
  • Im bliżej jesteś tego, co wolisz uniknąć, tym bardziej potrzeba ucieczki od tego rośnie. Np. strach przed skokiem z bungee lub ze spadochronu wzrasta gwałtownie na chwilę przed jego wykonaniem (Epstein, 1967).Szczury na końcu labiryntu jednocześnie karmione i uderzane prądem – idą po jedzenie i zatrzymują się tylko nieco wcześniej od tego miejsca (Dollard i Miller, 1967).


Zasada 2:

  • Siła z jaką chcesz uniknąć czegoś będzie zawsze dużo większa od pragnienia zdobycia czegoś.


#1:

Dążenie & Dążenie

Jeżeli masz do wyboru 2 rzeczy, które chcesz, które mają podobną wartość i masz zgryza, bo możesz wybrać tylko 1 z nich, to wówczas:

  • Gdy już dokonasz jakiegoś wyboru, Twoje postrzeganie zmieni się w ten sposób, że atrakcyjność tego co wybrałeś znacznie wzrośnie, a atrakcyjność tego czego nie wybrałeś bardzo mocno spadnie.
  • Niezależnie co wybierzesz, po wyborze będziesz szczęśliwy i będziesz przekonany, że odrzuciłeś to co było gorsze.
  • Tak samo pomyślisz, jeśli wybierz drugą rzecz zamiast pierwszej, czy też pierwszą rzecz zamiast drugiej.

(Np. wybór miejsca na wakacje, wybór auta które kupujesz, wybór imprezy na którą idziesz).

#2:
Uniknięcie & Uniknięcie

Jeżeli masz 2 rzeczy i każdej z nich chcesz tak samo bardzo uniknąć, ale możesz wybrać tylko między uniknięciem pierwszej rzeczy lub uniknięciem drugiej, to wówczas mózg zacznie płatać Ci figle.

Załóżmy, że chcesz uniknąć rozstania, ale jednocześnie czujesz, że nie chcesz być z tą osobą, bo np. uważasz, że są lepsze opcje niż ten ktoś, a Ty masz 1 życie i masz prawo w pełni przeżyć je tak jak pragniesz.

Zatem z jednej strony nie chcesz związku, który już stał się monotonny i odległy od Twoich marzeń, a z drugiej strony chcesz uniknąć całego dramatu związanego z rozstaniem.

W takiej sytuacji musisz coś wybrać.

Zabawa polega na tym, że nieważne którą opcję wybierzesz – to czego nie wybrałeś wyda Ci się lepsze i pomyślisz, że dokonałeś złego wyboru.

Innymi słowy, jeżeli zdecydujesz się rozstać, będzie Ci się wydawało, że był to błąd.

Jeżeli zdecydujesz się trwać w słabym związku, nigdy nie pozbędziesz się myśli, że to nie to.

#3:
Dążenie & Uniknięcie

Załóżmy, że zdecydowałeś się pozostać w tamtym związku.

W tej chwili stoisz przed wyborem czy zdecydować się na ślub, czy nie robić tego.
Tak więc mamy 1 rzecz i masz dylemat, czy decydować się na nią czy nie.

Z jednej strony chcesz ślubu, a z drugiej strony masz różne obawy z tym związane, które nie chcesz aby się spełniły (chcesz ich uniknąć).

Siła z jaką chcesz uniknąć czegoś będzie zawsze dużo większa od pragnienia zdobycia czegoś. Im bliżej jesteś tego, co wolisz uniknąć, tym bardziej potrzeba ucieczki od tego rośnie.

Dlatego np. panna młoda ucieka sprzed ołtarza (ucieka w momencie, gdy jest bardzo blisko „U”, czyli potrzeba uniknięcia jest zmaksymalizowana), wraca do domu, otwiera wino i… zaczyna żałować.

Dzieje się tak, ponieważ gdy już jest w domu, wtedy to czego chciała uniknąć jest już od niej daleko, więc potrzeba uniknięcia tego maleje.

#4:
Dążenie & Dążenie & Uniknięcie

Taka sytuacja ma miejsce, kiedy masz dylemat, bo chciałbyś nie tracić żadnej rzeczy i mieć obie.

Niestety musisz zdecydować czy wybrać pierwszą rzecz i stracić drugą, czy też wybrać drugą i stracić pierwszą.

Np. czy być dalej w związku w jakim jesteś i za jakiś czas na zawsze stracić kogoś kto Ci się podoba (ta osoba nie będzie wiecznie singielką), czy zakochać się od nowa, ale stracić na zawsze osobę, z którą jesteś teraz.

W tej sytuacji obie opcje zawierają zarówno to co Cię pociąga jak i coś czego chcesz uniknąć.

Nieważne na co się zdecydujesz.
Kiedy będziesz zbliżać się do celu wzrośnie Twoje pożądanie tego, ale jednocześnie wzrośnie też strach i chęć uniknięcia.

Co więcej, przyrost chęci uniknięcia będzie szybszy i większy, niż chęci zrealizowania celu.

Im bliżej będziesz zerwania, tym mniej będziesz chciał się rozstać, im bliżej będziesz bliskości z nową osobą, tym Twoje obawy zaczną bardzo rosnąć.

Stąd bierze się nagłe rozmyślanie się kobiet z czegoś, np. z niezobowiązującego zbliżenia, kiedy ona w środku namiętnego pocałunku robi gorzko-smutną minę i mówi: „nie mogę…„.

Wnioski

Im bardziej przeciągamy z jakąś decyzją, tym nasze lęki, frustracja, obawy i złe samopoczucie związane z dylematem – rosną.

Z punktu widzenia dobra jednostki lepiej jest podjąć jakąkolwiek decyzję, niż przeciągać decyzję i myśleć w kółko o tym samym, nie wiedząc co wybrać.

Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Ci w podejmowaniu różnych decyzji i dokonywaniu wyborów.

Świadomość jak działa nasz umysł w takich sytuacjach na pewno ułatwia oddzielenie tego o czym decydujesz od figli jakie płata nam mózg.

Lepiej podejmować decyzje od razu. 😉

Daniel Błaszczuk

Facebook Comments Box