Poznaj Przypadek Phineas’a Gage’a

Phineas Gage to człowiek, który przez całe życie sumiennie pracował i sprawdzał się jako świetny mąż i ojciec.Pewnego dnia doznał prawie śmiertelnego wypadku w pracy – żelazny pręt przebił mu głowę uszkadzając korę przedczołową.

Dzięki niezwykłemu „szczęściu” profesjonalnej opiece medycznej Phineas Gage przeżył ten wypadek i był fizycznie sprawny.

„Lekarz, który przybył na miejsce wypadku stwierdził, że poszkodowany miał regularny puls 60 na minutę, a źrenica lewego oka reagowała na światło, co świadczyło o tym, że utrata krwi była niewielka i nie uszkodzono nerwu wzrokowego. Po stosunkowo krótkiej rekonwalescencji, Gage powrócił do pracy.

Przedmiotem kontrowersji jest to, czy uszkodzeniu uległy oba płaty czołowe mózgu, czy tylko płat lewy, ale niezależnie od tego, zaskakujące było, iż Gage odzyskał po kilku minutach świadomość, był w stanie mówić i przetrwał 45-minutową drogę do wynajmowanego domu.


Wydarzenie to zmieniło znacząco cechy osobowości i temperament Phineasa.”

 pl.wikipedia.org/wiki/Phineas_Gage

P. Gage stał się po nim aspołeczny, zaczął się upijać, robił wszystkim awantury i zostawił rodzinę. Stał się wulgarną, nieodpowiedzialną osobą, POMIMO ŻE jego inteligencja wcale nie spadła!

Czy ktoś próbował mu tłumaczyć, że źle postępuje?

To tak nie działa. Żelazny pręt uszkodził w mózgu korę przedczołową oraz płaty czołowe, powodując minimalne zmiany fizyczne w ich budowie.

W psychologii jest nawet coś takiego jak „mózg przestępcy” – można diagnozować zawczasu na podstawie fizycznej budowy mózgu jaki ten człowiek będzie w dorosłości.

Tylko mała część zachowań człowieka zależy od jego osobistych przekonań.

W tym kursie pokazuję jakie są reguły i jak Ty możesz wpływać na zachowania innych ludzi:

https://psychokawiarnia.pl/sterowanie-zachowaniem/

> Przejdź tutaj, aby poznać REGUŁY wpływu…

Jeżeli Ty chcesz mnie gdzieś wyciągnąć, a ja bym wolał spędzić wieczór razem, ale w domu i nie mogę Cię w żaden sposób przekonać, żeby dziś posiedzieć…

…wówczas jeżeli podam Tobie coś słodkiego i tłustego do schrupania, uzyskam gwarancję, że za 25 minut tak Ci zjedzie energia na trawienie tłuszczy zwierzęcych z cukrami prostymi…

… że nie będziesz chciał nigdzie wychodzić i odkryjesz, że jednak wolisz żebyśmy zostali dziś w domu.

Poznaj więcej REGUŁ tutaj.

Daniel Błaszczuk

Facebook Comments Box