Jak Rozszerzyć Postrzeganie…?

  • by

Pokażę Ci teraz jak skutecznie użyć technikę na własnym umyśle, aby np. bieżącą chwilę postrzegać szerzej.

Zanim Ci to pokażę, wytłumaczę Ci jak działa postrzeganie.

Ludzie i zwierzęta muszą tworzyć sobie jakieś wyobrażenie rzeczywistości, aby móc podejmować nawet te najmniejsze decyzje.

Wyobraź sobie, że kot drapieżnie czai się na gołębia. Na prawo od gołębia w odległości dużo mniejszej niż do gołębia miał kot, stał mały uliczny kosz na śmieci.

Kot mógł zapolować na gołębia po linii prostej, ale zamiast tego kot poszedł na bok nadrabiając 3x drogi, schował się za kosz i zza kosza wyskoczył na gołębia.

Aby to było możliwe, kot musiał pomyśleć o tym, co kota zdaniem będzie myślał gołąb.

Ponieważ nie jesteśmy nieskończoną mocą obliczeniową, nie postrzegamy wszystkiego, tylko pewne fragmenty.

Łatwiej zauważamy to co pasuje do naszej postawy, np. jak ktoś Cię wkurzy, to nie myślisz o tym jaki jest/był fajny w innych sytuacjach, tylko przypominają Ci się sytuacje, w których Cię wkurzał wcześniej.

Zapamiętaj: NIE zauważamy wszystkiego.

Ponieważ nie zauważamy wszystkiego, oznacza to, że niektóre rzeczy pomijamy. Tak się jednak składa, że pomijamy większość. Dlatego dwie osoby mogą różnić się w swoim zdaniu o kimś jednym, 2 osoby stojące na tej samej łące i patrzące w tym samym kierunku zobaczą zupełnie inny obraz łąki.

Idąc lasem znajdziesz podgrzybki, borowiki i kurki tylko wyszukując grzybów. Są tam, ale ptaki też latają. Widzisz to na co się patrzysz.

  • “Mózg ludzki nie jest narzędziem myślenia, lecz narzędziem walki o byt, jak kły i pazury. Jego konstrukcja sprawia, że prawdą jawi się nam to, co jest wszakże tylko korzyścią.”
    – Albert Szent-Györgyi

Nasze postrzeganie jest bardzo okrojone. Jest zlepkiem fragmentów tego co akurat przyszło nam zobaczyć z CAŁEJ rzeczywistości + tym co sobie myślimy i co wyobrażamy na temat osoby, którą znamy np. miesiąc.

Jak mózg złapie jakiś pogląd w który uwierzy, to następnie będzie sam przekonywał się do wiary w to. Dzieje się tak dlatego, bo jeżeli przyjdzie Ci do głowy jakiś pogląd, to tak jak grzyby których szukałbyś w lesie.

Można zwracać uwagę na to, co jest w danej chwili niedoskonałe, albo na to co jest doskonałe, bo nie mogąc postrzegać wszystkiego i tak będziemy spostrzegali tylko NIEKTÓRE elementy.

Z tych niektórych elementów robimy sobie „całość” wg naszej wersji – i wszędzie widzimy na nią dowody.
Bo zauważamy to co myślimy, a to co jest odmienne od naszych myśli i emocji mimowolnie staramy się nie zauważać.

W psychologii społecznej jest nawet takie prawo nazwane „Efekt Wrogich Mediów” (Aronson, 2012).

Są 2 grupy kibiców i każdej grupie pokazano ten sam, idealnie neutralny materiał dokumentalny na temat meczu. 100% osób w obu grupach uważało, że materiał był stronniczy na korzyść przeciwnika.

Mglista, deszczowa pogoda wpływa negatywnie na koncentrację tylko, jeśli w to wierzysz, bo bez wiary w taką myśl zupełnie nie zwróciłbyś uwagi na ten fakt i nie zauważył dowodów na dekoncentrację czy koncentrację.

Pomimo, że niskie ciśnienie oddziałuje na człowieka fizycznie w sposób obiektywny, to człowiek musi to zauważyć, bo jeżeli człowiek tego nie zauważa, to tego nie doświadcza i dla niego to nie istnieje, więc on tego nie ma.

Ludzie mają taki schemat, że składają wybrane fakty z sobą i jak wpadną na jakiś pogląd, to następnie szukają jego potwierdzenia, udowodnienia czy jest prawidłowy.

Wtedy szukając zauważają to nagle wszędzie, przez akt szukania, a nie z powodu jakiego myślą, że do czegoś mądrego doszli.

Są to pewne błędy poznawcze. Jeżeli chcesz ich uniknąć i rozszerzyć swoje postrzeganie poza te ograniczające mechanizmy, to musisz złamać ten schemat.

Ludziom rzadko zależy na tym, by pomyśleć jak myślą, co ma związek z cechą PDP.

PDP – (Potrzeba Domknięcia Poznawczego)
Może być silna, słaba, średnia – zależy od osoby.

Silne PDP – chęć posiadania nawet naiwnego, pochopnego, gotowego rozwiązania, takie osoby chętnie oprą się o autorytet, o większość, by wierzyć, że mają rację, a nie by serio odkryć prawdę.
Chodzi tylko o zaspokojenie PDP.

Stąd stereotypy, uprzedzenia upraszczają nam świat, zwłaszcza wygodne przy silnym PDP.

Trzeba testować różne hipotezy, ludzie znajdują pomysł i go bronią zajadle, a okazuje się, że SCEPTYZCYZM jest opłacalny.

Jak przychodzi Ci do głowy jakiś WNIOSEK dotyczący czegoś lub kogoś, jakiegoś zdarzenia lub osoby, to NIE staraj się go sobie POTWIERDZIĆ.

Zamiast tego TESTUJ swoją HIPOTEZĘ i staraj się ją OBALIĆ. Wtedy szanse na pomyłkę maleją.

Stawiaj WNIOSEK, opinię i staraj się ją obalić. Mam na myśli rzeczy o większej wadze, które mają duże znaczenie.

  • Przy hipotezie, że żona zdradza, NIE SZUKAJ dowodów na zdradę, tylko na wierność.
  • Jak sąsiad jest świnia, to szukaj dowodów na to, że jest w porządku, a nie że jest świnią.

Dzięki temu unikniesz niekorzystnego zakrzywienia postrzegania.

Pozdrawiam
F.

Jeżeli podoba Ci się to co czytasz, znaczy to, że interesujesz się tym w jaki sposób możesz oddziaływać na siebie i innych za pomocą różnych metod.

Ciekawi Cię psychologia, przyciąga kontrowersja, lubisz zdolność do przewidywania, widzenia więcej i uczucie siły i sekretnej przewagi przy innych.

Dla osób takich jak Ty, prowadzę tę stronę i pokazuję jak działają psychotechniki.
Jeżeli poszukujesz magicznej księgi psychologicznych zaklęć i czarów,
zacznij od tego krótkiego kursu, który przygotowałem dla Ciebie.

Moja książka (35 stron, PDF) składa się z ebooka oraz audiobooka MP3,
dzięki czemu możesz ją czytać na dowolnym urządzeniu lub słuchać na słuchawkach.


Techniki_Konwersacyjne.pdf + Audiobook 6 MP3Znajdziesz tutaj techniki do użycia w rozmowie, dzięki którym zyskasz natychmiastową przewagę.

Aby pobrać moją darmową książkę + Audiobook, wpisz w okienku powyżej na jaki adres mam wysłać materiały i kliknij w przycisk wyślij do mnie.

Bibliografia:

Anatomia Kłamstwa – P. Houston, M. Floyd, S. Carnicero, D. Tennant, Kraków, 2015

Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierząt, Sadowski Bogdan, 2012

Biologiczne Podstawy Psychologii, James Kalat, 2006

Człowiek Istota Społeczna, Elliot Aronson, 2009

Dariusz Doliński, art. "Wstyd – perspektywa psychologiczna"

Emocje Ujawnione, Paul Ekman, Gliwice, 2012

Human Facial Expression, An Evolutionary View, 1994, A.J. Fridlund

Psychologia Kłamstwa, T. Witkowski, Taszów, 2006

Psychologia Społeczna, "Wykrywanie kłamstwa w komunikacji interpersonalnej", dr Katarzyna Cantarero, 2009 tom 4 3 (11), s. 167–176, ISSN 1896-1800

Psychologia społeczna. Serce i umysł. Aronson E., Akert Robin M., Wilson D. Timothy, 2012

Samolubny Gen, Richard Dawkins, 1976

The origin and evolution of the calls and facial expressions of the primates, „Behavior”, 20 (1963), s. 1-109; R.J. Andrew

The origin of facial expressions, „Scientific American”, R.J. Andrew, 213 (1965), s. 88-94.

Wikipedia.org
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *