Efekt Solomona Ascha obniża Ci Asertywność…?

Trening Asertywności

„Efekt Solomona Ascha obniża Ci Asertywność…?”
Dlaczego Ulegasz Innym…?

Znasz to paskudne uczucie, kiedy wolisz odmówić, ale zgadzasz się wbrew sobie…?

My to w psychologii nazywamy konformizmem normatywnym, czyli sytuacją, w której ludzie zachowują się pod wpływem innych ludzi zupełnie inaczej, niż uważają w środku siebie.

To wtedy właśnie czujesz ten dziwny ścisk i zachowujesz się inaczej, niż wynika z Twoich wewnętrznych przekonań.

Robisz to dlatego, bo tego się od Ciebie oczekuje, a Twoja próba odmowy może wiązać się z byciem negatywnie ocenionym lub ocenioną przez innych ludzi, co powoduje dyskomfort.

Według Abrahama Maslowa (1943) ludzie mają wmontowaną potrzebę akceptacji oraz przynależności grupowej głęboko w swojej naturze i jeśli zachodzi ryzyko, że spotka Cię odrzucenie lub utrata akceptacji, Twoje instynkty “przejmują kontrolę” nad Tobą i sprawiają, że ulegasz.

Elliot Aronson (2012) ujawnił przykład eksperymentu społecznego przeprowadzonego przez Solomona Ascha, w którym wykazano znaczną siłę lęku przed odrzuceniem społecznym.

Specjalnie podstawieni uczestnicy eksperymentu Ascha błędnie wskazywali która z 3 linii (krótka, średnia, długa) jest tej samej długości co linia obok. Nie było możliwości się pomylić, jednak prawdziwy uczestnik eksperymentu prawie zawsze ulegał aktorom.

Asch powiedziałby, że uczestnik sam z siebie odczuwał presję, aby się dostosować, pomimo że tak naprawdę myślał i widział co innego.

My to w psychologii nazywamy “efektem Ascha“, czyli to jest taka sytuacja, w której zgadzasz się z innymi ludźmi, mimo że uważasz coś zupełnie innego.

Jeżeli nie rozumiesz tego mechanizmu psychicznego, to nie rozumiesz też czemu właściwie ulegasz i nie potrafisz odmówić.

Oczywiście tak nie musi być i można nauczyć się innych reakcji, czyli tych asertywnych. Ino, trzeba to zrobić poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia małymi krokami, które zaczniesz powoli utrwalać.

Wtedy dyskomfort zacznie się zmniejszać, a komfort zwiększać, reakcje będą coraz bardziej asertywne, a uległość coraz rzadsza.

Nikt wcześniej Cię tego nie nauczył, dlatego tak często ulegasz innym wbrew sobie.

Przygotowałem dla Ciebie specjalny Trening Asertywności, składający się z 15 odpowiednio dobranych treningów:

Rozpocznij Trening Asertywności teraz..

W treningu Asertywności, który przygotowałem, znajdziesz m.in. model Reakcji na Presję, poznasz model Radykalnej Szczerości, dowiesz się co zrobić, że osoba która wywiera na Ciebie presję w końcu ulegnie. Nauczysz się jak przekazać złą wieść asertywnie i bez poczucia winy oraz poznasz tzw. „model Gilotynowy”.

Nauczysz się jak zareagować, na okazywanie przejawów agresji werbalnej, jak się asertywnie upomnieć, a także nauczysz się jak odmawiać bez poczucia winy i psucia relacji.

> Zacznij tutaj…

Daniel Błaszczuk

Facebook Comments Box