Dynamiczny Model Miłości (B. Wojciszke)

  • by

Zaraz poznasz model Bogdana Wojciszke, wykorzystujący model R. Sternberga, który ujawnia co dzieje się na poszczególnych etapach rozwoju związków.

I to przyniesie odpowiedź na powyższe pytanie.

Model dynamiczny Bogdana Wojciszke jest modelem statystycznym, co oznacza, że jest teorią silnie zweryfikowaną i potwierdzoną przez rzeczywistość. Jest miarą ogólnej tendencji takiej samej dla nas wszystkich.

Zgodnie z modelem dynamicznym, każdy związek przechodzi przez 6 etapów:

1. Zakochanie:
(namiętność + nic)

2. Romantyczne początki:
(namiętność + intymność)

3. Związek kompletny:
(namiętność + intymność + zaangażowanie)

4. Związek przyjacielski:
(intymność + zaangażowanie)

5. Związek pusty:
(zaangażowanie + nic)

6. Rozpad.

Wg B. Wojciszke, jeżeli nic nie zaburzy powyższej drogi, wówczas każdy związek przejdzie płynnie wszystkie etapy od 1 do 6.

Zaburzenie tej drogi może być dwojakie:
• Wcześniejszy rozpad związku na skutek nagłej okoliczności.
• Zatrzymanie się partnerów na którymś etapie po drodze.

Związki rozpadają się albo w wyniku nagłych zdarzeń, albo – jeżeli przeciwności losu nie pojawią się – to na nieświadomych tego partnerów czeka przekwit ich relacji.

Czy da się temu zapobiec? Oczywiście.

Na początku wszystko się pięknie rozwija, motyle w brzuchu, gorące telefony, sprośne smsy, wielogodzinne spacery i rozmowy, wszystko dzieje się praktycznie samo. „Namiętność” pojawia się sama, więc nie trzeba o nią dbać. (1)

Związek jeśli się rozwija, przechodzi następnie w tzw. romantyczne początki (2), kiedy opisane powyżej zachowania utrzymują się, zaczyna rozwijać się między Tobą, a drugą osobą Intymność.

Zaczynacie sobie ufać, dzielić się uczuciami, ważnymi sprawami, opierać na sobie, to już nie są tylko amorkowe spacery, imprezy i zbliżenia.

Teraz jest między wami coś więcej, czujesz, że nie tylko znakomicie spędzacie czas, a wasze rozmowy są jak z nikim, czujesz, że przede wszystkim jesteście wspaniałymi partnerami.

Ona staje się dla Ciebie… Twoim ulubionym człowiekiem na świecie!

Taka sytuacja utrzymując się w czasie powoduje, że zaczynacie się w siebie prawdziwie angażować, nie tylko w swoje emocje, ale w waszą relację. Budujecie wspólną rzeczywistość, razem zamieszkujecie lub zakładacie rodzinę.

W tym momencie mówi się o tzw. „Związku Kompletnym”, w którym do „Namiętności” doszła „Intymność” i wytworzyło się „Zaangażowanie” w relacji. (3)

Niestety, od (4) etapu przebieg rozwojowy przypomina starzenie się, które warto byłoby w tym miejscu już zatrzymać.

„Namiętność” powoli zaczyna odchodzić, ponieważ zahamowane zostały zachowania obecne w fazach jej istnienia.

Innymi słowy oznacza to, że jeżeli nie zrobimy nic, tylko pozwolimy naszemu związkowi żyć swoim życiem, to w pewnym momencie zaczniemy stopniowo stawać się dla siebie bardziej przyjaciółmi, niż namiętnymi kochankami, którzy cieszyli się każdą chwilą razem.

Jeżeli związek biegnie naturalnym torem – jest to nieuniknione.

I rzeczywiście tak się dzieje.

Jeżeli znów niczego nie zrobimy, dalej jest tylko gorzej – wchodzimy w związek pusty (5), tzn. taki, w którym już nawet nie jesteśmy dla siebie serdecznymi przyjaciółmi, tylko po prostu jesteśmy w siebie zaangażowani i wzajemnie tolerujemy swoją obecność, częściej się kłócimy, jesteśmy sfrustrowani, zaczynamy reagować na adorację innych.

Powiew świeżości i niewinny flirt? A przecież kiedyś to ona była obiektem Twoich westchnień!

Po tym jest już tylko rozpad (6).

Dużo związków zatrzymuje się na etapie przedostatnim (5) – wieloletnie małżeństwa, które mają wspólne kredyty, dzieci, dom, zobowiązania – tyle, że to już ma mało wspólnego z etapem wzajemnych westchnień i tęsknot, jakie kiedyś do siebie przejawiali.

Co możemy zrobić, aby zatrzymać się np. na etapie 3 („Związek Kompletny”) i pozostać w nim przez resztę życia?

Kiedy nie robicie względem siebie nic, to nic się nie dzieje, a kiedy zaczynacie przejawiać wobec siebie pewne zachowania, uzyskujecie w was pewne reakcje. Jak nie ma zachowań, to nie ma reakcji.

O namiętność na początku starać się nie trzeba, bo przychodzi sama i dzieje się mechanicznie, sama z siebie, niewiele trzeba w to wysiłku wkładać. Jednak bliskość, zaufanie, zaangażowanie i utrzymanie namiętności wymagają już pewnych działań.

Skoro da się zatrzymać na etapie (5), to równie dobrze można na (4), a nawet na (3).

Sposób w jaki się względem siebie zachowujecie, zależy od tego, jakie uczucia do siebie czujecie, w jakim jesteście nastroju oraz tym jaka emocja w tej chwili jest. Za produkcję tego stanu odpowiada wasz behawior, który reaguje na to co robicie i reaguje na to, czego nie robicie.

Pozdrawiam
F.

Jeżeli podoba Ci się to co czytasz, znaczy to, że interesujesz się tym w jaki sposób możesz oddziaływać na siebie i innych za pomocą różnych metod.

Ciekawi Cię psychologia, przyciąga kontrowersja, lubisz zdolność do przewidywania, widzenia więcej i uczucie siły i sekretnej przewagi przy innych.

Dla osób takich jak Ty, prowadzę tę stronę i pokazuję jak działają psychotechniki.
Jeżeli poszukujesz magicznej księgi psychologicznych zaklęć i czarów,
zacznij od tego krótkiego kursu, który przygotowałem dla Ciebie.

Moja książka (35 stron, PDF) składa się z ebooka oraz audiobooka MP3,
dzięki czemu możesz ją czytać na dowolnym urządzeniu lub słuchać na słuchawkach.


Techniki_Konwersacyjne.pdf + Audiobook 6 MP3Znajdziesz tutaj techniki do użycia w rozmowie, dzięki którym zyskasz natychmiastową przewagę.

Aby pobrać moją darmową książkę + Audiobook, wpisz w okienku powyżej na jaki adres mam wysłać materiały i kliknij w przycisk wyślij do mnie.

Bibliografia:

Anatomia Kłamstwa – P. Houston, M. Floyd, S. Carnicero, D. Tennant, Kraków, 2015

Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierząt, Sadowski Bogdan, 2012

Biologiczne Podstawy Psychologii, James Kalat, 2006

Człowiek Istota Społeczna, Elliot Aronson, 2009

Dariusz Doliński, art. "Wstyd – perspektywa psychologiczna"

Emocje Ujawnione, Paul Ekman, Gliwice, 2012

Human Facial Expression, An Evolutionary View, 1994, A.J. Fridlund

Psychologia Kłamstwa, T. Witkowski, Taszów, 2006

Psychologia Społeczna, "Wykrywanie kłamstwa w komunikacji interpersonalnej", dr Katarzyna Cantarero, 2009 tom 4 3 (11), s. 167–176, ISSN 1896-1800

Psychologia społeczna. Serce i umysł. Aronson E., Akert Robin M., Wilson D. Timothy, 2012

Samolubny Gen, Richard Dawkins, 1976

The origin and evolution of the calls and facial expressions of the primates, „Behavior”, 20 (1963), s. 1-109; R.J. Andrew

The origin of facial expressions, „Scientific American”, R.J. Andrew, 213 (1965), s. 88-94.

Wikipedia.org
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *