Jak NIE Czytać Mowy Ciała…?

jak nie czytac mowy ciala

Jakie są BŁĘDY w czytaniu komunikacji niewerbalnej…?

Aby poprawnie odczytywać mowę ciała (tzw. komunikację niewerbalną) potrzebujesz nauczyć się rozumieć, co druga osoba komunikuje nie tylko słowami jakie do Ciebie kieruje, ale także co komunikuje swoim zachowaniem, postawą.

Niezbędne jest również proste odczytywanie nie tylko tego co ta osoba zrobiła, ale również tego co mogła zrobić i nie zrobiła – bo to najbardziej odkrywa jej procesy umysłowe.

Chodzi więc po prostu o to, aby rozbierać komunikaty jakie wysyła do Ciebie druga osoba na części pierwsze i podobnie jak posługując się słownikiem – czytać z nich.

Ważne jest, że ten sam komunikat może informować o bardzo różnych treściach, a nie
o tylko jednej.

Np. niektórzy mówią, że zamknięta postawa ciała oznacza, że ktoś jest zdystansowany, czyli widzisz, że ona siedzi ze skrzyżowanymi rękoma i wyraża postawę zamkniętą. To co tak naprawdę to właściwie znaczy?

Domyślasz się, że być może jest to nawet prawda, ale co to znaczy, że jest zdystansowana?

 • teraz jest zdystansowana, czy w ogóle jest zdystansowana?

 • może jest ogólnie osobą zdystansowaną?

 • czy też się dystansuje od czegoś konkretnie?

 • czy może ma taki nawyk?

 • a może chce takie wrażenie wywrzeć?

Ważne jest, aby umieć właściwie i poprawnie to wszystko zinterpretować.
Więc nieautoryzowane opracowania, w których przeczytasz, że np. „jak ktoś garbi się, to znaczy, że się denerwuje”, albo drapie po nosie tzn., że kłamie – możesz wyrzucić do śmieci i zapomnieć o nich.

Jak widzisz każdy komunikat (postawy lub zachowania) może oznaczać bardzo wiele różnych rzeczy w zależności od kontekstu.

Tak więc sama otwarta lub zamknięta postawa ciała, którą możemy nauczyć się rozpoznawać, może tak naprawdę komunikować nam bardzo wiele znaczeń,
a nie jedno.

Kiedyś w jednej z książek o tym jak rozpoznawać kłamstwo czytałem, że najczęstszą oznaką, że ktoś kłamie jest przesłanianie dłonią ust.

Jest to bardzo dobry przykład takiego MITU, że jest taki „jeden magiczny gest”, po którym możemy rozpoznać, czy ktoś kłamie, bo wtedy zasłania nieświadomie dłonią usta, bo nie chce żeby to jego kłamstwo wyszło na jaw.

Jest coś na rzeczy, a jednocześnie nie jest. Bywa tak, że rzeczywiście takie gesty dłonią czy ruchy oczu świadczą o tym co się w głowie dzieje, ale nie jest to niestety takie proste, że możemy postawić znak równości między ruchem dłoni, a np. kłamaniem lub odpowiednio, okazywaniem zainteresowania drugą osobą.

Elementy, z których składa się komunikacja niewerbalna to:

 • gesty (świadome na które się społecznie umówiliśmy co do ich znaczeń oraz nieświadome ruchy dłońmi)

 • mimika (masz około 20 mięśni twarzy, które nie mają żadnej innej funkcji, tylko służą komunikacji mimicznej, bez ich napięcia nie czułbyś żadnej emocji [William James, Carl Lange][1])

  [1] Teoria Jamesa-Langego, William James, Carl Lange

 • wzrok (ruchy gałek ocznych REM, kierunek patrzenia, kontakt wzrokowy, odruch źreniczny)

 • mowa (ton głosu, szybkość mówienia, pomyłki językowe, intonacja, dobór słów)

 • postawa ciała (ustawienie ciała, pozycja, napięcie mięśni)

 • reakcje fizjologiczne (rumienienie się, pocenie)

 • zachowania przestrzenne (terytorialność, dystanse poznawcze, używanie przestrzeni)

 • dotyk (unikanie dotyku, swoboda dotyku, potrzeba dotyku)

 • ubiór i gadżety wkomponowane w wygląd (coś oznaczają, coś komunikują lub komunikują chęć zakomunikowania znaczenia czegoś)

Jeżeli powiem Ci, że „mój dzisiejszy dzień jest nie negatywny”, to sam fakt, że nie mam zastrzeżeń wobec dnia dzisiejszego jest przekazem werbalnym.

Natomiast przekaz niewerbalny z takiej treści pozostaje więcej niż jeden:

 • dlaczego użyłem „nie negatywny”, zamiast „pozytywny”?

   

  Jaką prawdę emocjonalną na temat mojego dnia przekazują tak ułożone słowa?

  Może dzień mam taki, że mógłbym go odbierać negatywnie, ale wewnętrznie nie chcę mojego dnia tak postrzegać, mówię więc, że nie był negatywny, nie mając wcale myśli o „pozytywnym dniu”, tylko zachowując postawę optymistyczną wobec nie do końca przychylnych zdarzeń?

Podobnie:

 • „poszłam wczoraj na film”

 • „oglądałam wczoraj film”

Na poziomie niewerbalnym dwie powyższe wypowiedzi komunikują zupełnie inne postawy psychiczne wobec wypowiadanej treści, pokazują postawę wobec opowiadanych przeżyć, to znaczy budują psychologiczny kontekst wypowiedzianego komunikatu.

Daniel Błaszczuk

Facebook Comments Box