Chińska Technika Manipulacji

Dowiedz się w jaki sposób w XX wieku Chińczycy prali mózg amerykańskim więźniom politycznym.

Technika jest bardzo prosta w użyciu i mocno wpływa na zmianę postaw u ludzi.

Zjawisko polegało na tym, że agenci wysłani na przeszpiegi, którzy zostali schwytani przez Chińczyków i więzieni, wracali po jakimś czasie uwolnieni do USA pełni wiary w poglądy o tym, że komunizm jest czymś pozytywnym i bardzo dobrym.

Wyobrażasz sobie tę sytuację?
Przeszkoleni agenci wywiadu schwytani i więzieni przez wroga wracają do swoich i są zupełnie przeciwni wartościom, które mieli przez całe życie, nagle kochają komunizm.

Oczywiste było, że dochodzi do prania mózgu i to po całości, pytanie było tylko jak to jest robione.

Eksperyment Cohena (Cohen, 1962)

A. R. Cohen był zatrudniony na Uniwersytecie Yale w czasach zamieszek, kiedy policja robiła naloty na akademiki, używając nadmiernej siły, co skutkowało nienawiścią studentów do policji.

Pewnego razu Cohen wbił do studentów i wyjaśnił, że jest po ich stronie i ma zamiar zająć się tą sprawą rzetelnie.

Uważał, że każdy kij ma 2 końce, dlatego chciał poznać dobrze obie strony konfliktu policja-studenci i poprosił studentów o napisanie dla niego krótkich artykułów zdecydowanie popierających działania policji.

Cohen zaoferował im za to nagrodę, która różniła się w zależności od grupy, na które podzieleni zostali studenci, było to odpowiednio 50 centów, 1$, 5$ oraz 10$, przy czym żaden student nie wiedział, że inni są nagradzani inaczej.

10$ w roku 1962 to był kawałek pieniądza dla studenckiej kieszeni.

Wyniki eksperymentu

Im niższa była nagroda, tym chętniej studenci pisali przychylnie i pozytywnie o działaniach policji.

Kiedy studenci dostali wysoką nagrodę (duże zewnętrzne uzasadnienie do pisania przychylnej opinii), nie musieli przekonywać samych siebie, dlaczego to robią.

Natomiast osoby, które dostały symboliczne pół dolara, nie miały motywacji zewnętrznej do pisania, dlatego ich umysły zaczęły podświadomie tworzyć sobie wewnętrznąmotywację.

Okazało się, że pojawienie się motywacji wewnętrznej silnie ZMIENIAŁO POSTAWY.

Elizabeth Nel, Robert Hełmreich i Elliot Aronson ponowili ten eksperyment w 1969 roku, nakłaniając przeciwników palenia marihuany do przygotowania i wygłoszenia mowy popierającej palenie trawki.
Rezultat był identyczny.

Amerykańscy więźniowie

Wracając do historii o tym jak Chińczycy prali mózgi Amerykanom, wyglądało to mniej-więcej w ten sposób, że mówili do więźniów:

„Chcesz papierosy? (…) To napisz na tej kartce zdanie, że komunizm jest dobry i dostaniesz paczkę fajek.

Amerykanie zadowoleni, myśleli sobie jacy ci Chińczycy są durni, paczkę fajek za napisanie takiego zdania? Spoko.

Za drugim razem już były 3 zdania, potem mały esej, który mieli czytać innym, dostawali za to pół paczki, 5 sztuk, w końcu 1 sztukę.

W pewnym momencie musieli prowadzić między sobą godzinną dyskusje o pozytywnych aspektach komunizmu, dostając za to po papierosie, którego spalili w trakcie, a nawet niespodziewanego drugiego gratis, kiedy dyskusja trwała.

Nagroda stała się już zbyt słaba, żeby można było samą nagrodą uzasadnić sobie dlaczego to robią, dlatego ich umysły zaczęły budować motywację wewnętrzną.

W efekcie skutecznie i trwale zmieniały się ich faktyczne postawy.

Wnioski

Jeżeli chcesz zmienić czyjąś postawę, daj tej osobie kuszący powód do zrobienia czegoś wbrew jej postawie, a następnie stopniowo zmniejszaj siłę nagrody.

Jeżeli ten ktoś od początku jest w stanie się zgodzić to robić z byle jaką nagrodą, to jeszcze lepiej.

Z jakiego powodu tak się dzieje?

Technika jaką poznałeś powyżej jest typową techniką z grupy Społecznych Reguł Zachowań.

Technika ta działa z powodu mechanizmu popędowego SAMOOCENY.

SAMOOCENA nie jest jak się powszechnie wydaje jakąś tylko naszą opinią o samych sobie, ale jest silnym mechanizmem obronnym.

Daniel Błaszczuk

Facebook Comments Box