Nie Znasz Tych Reguł Zachowań…

Ludzie NIE wiedzą dlaczego to robią…

Często próbując zrozumieć czyjeś zachowanie, kierujemy się w ocenie założeniem, że zachowanie tej osoby było jej intencją.

Tzn.:

  • poszedł tam, bo chciał …
  • nie powiedziała tego, bo nie chciała żeby …
  • zrobił to, bo uważał że …
  • zdecydował się na to, bo wolał …
  • wybrała to, bo nie chciała …

Jednak w znacznej większości obserwowanych zachowań i reakcji, to tak NIE działa. Posłużę się tu wspaniałą książką, napisaną przez psychologa Jamesa Kalat’a, z której korzystałem będąc na pierwszym roku studiów na przedmiocie Biologiczne Podstawy Zachowań:

„4-miesięczny ptak, który po raz pierwszy leci na południe, zapewne nie wie dlaczego to robi. Kiedy kolejnej wiosny po raz pierwszy całymi dniami wysiaduje jajo i ryzykując swoje życie broni je przed drapieżnikami, tym bardziej nie wie dlaczego to robi. Ziewamy
i śmiejemy się, chociaż nie bardzo wiemy, czemu to służy.”
1

1 James Kalat, Biologiczne Podstawy Psychologii, s.3, PWN 2006

Chcesz czy nie, istnieją określone reguły które dosłownie sterują naszymi codziennymi zachowaniami.

Na przykład za każdym razem kiedy stajesz się na kogoś otwarty, kiedy zaczynasz kogoś lubić, kiedy wybierasz co kupisz w sklepie – Twoje wszystkie wybory polegają na regułach, które wpływają na „Twoje” decyzje.

Skoro wpływają na nas określone reguły, to czy można za pomocą tych reguł sterować zachowaniem ludzi dokoła siebie?

Oczywiście. Takie techniki wykorzystywane są każdego dnia przez całe sztaby, które wpływają na opinią publiczną, na wizerunek, które de facto wpływają na to co ludzie mają myśleć, co mają kupić, a co bojkotować.

Taka wiedza POWINNA być dla ludzi, a nie przeciw ludziom, uważam że psycholog powinien pomagać przede wszystkim ludziom, pomagać
w dokonywaniu właściwych wyborów, pomagać w zwiększaniu świadomości siebie.

Powinien pokazać ręką drogę w jaki sposób możesz osiągać swoje zamierzenia, radzić sobie w otoczeniu innych osób, jak nie ulegać presji?

Tymczasem na świecie obserwujemy, że dzieje się coś zupełnie odwrotnego, bo całe sztaby psychologów pracują dla wielkich firm i polityków nad tym, żeby tworzyć coraz sprytniejsze chwyty i omamiać nieświadome tego masy.

Olśniło Mnie Na Sali…”

Siedziałem tam w 2017 roku na sali szkoleniowej w niewielkim gronie, czując się trochę jak w jakimś wtajemniczonym kręgu. Przed nami stała doktor psychologii, dodatkowo kształcąca się w psychoterapii. Za oknem powoli zaczynały się typowe jesienne dni, chłodny wiatr, wieczory zimne, to był idealny moment, żeby poświęcić całą swoją uwagę analizie rozmaitych badań.

Mieliśmy na to przewidziane raptem 2 miesiące, pracowaliśmy mając do ogarnięcia blisko 500 stron materiałów i tylko 18 godzin zegarowych w trakcie których doktor starała się pomóc nam to wszystko rozwikłać
i zrozumieć.

Już od samego początku szkolenie po prostu miażdżyło.

„Jak się państwo dowiecie z naszych spotkań, ludzie nie są racjonalni, są kompletnie nielogiczni i działają w sposób totalnie nieracjonalny, ale przewidywalny.

Wszystkie zachowania mają reguły, ale ludzie tego nie wiedzą, więc zupełnie nie wiedzą kiedy się nimi steruje, a kiedy nie, a w tych czasach są każdego dnia w różny sposób sterowani.”

Wiele rzeczy działa odwrotnie niż się wszystkim wydawało i między innymi dlatego tak łatwo można to ukryć.

Pamiętam moje pierwotne oburzenie – jak to ludźmi się steruje, manipuluje, biologiczne roboty na pilota? Przecież to ludzie, nasi znajomi, rodziny, klienci, pacjenci, osoby z którymi spędzamy czas w pracy…

Bardzo szybko zaczynało wychodzić na jaw jak działają ludzie, jak działa psychika i zachowania.

Doktor była niesamowita – zawsze spokojna, pełna entuzjazmu
i uśmiechnięta. Zawsze potrafiła sprawić, że się zainteresujemy, jakby potrafiła zawsze wyprzedzić wszystkie nasze reakcje, jakby nas znała.

Z biegiem kolejnych tygodni odkrywała przed nami w jaki sposób tego dokonuje.

Pewnego razu doktor powiedziała, że:

„każdy przekaz działa najlepiej wtedy, kiedy człowiek zwraca uwagę na coś innego, a nie na przekaz, reklama działa najsilniej wtedy, kiedy wychodzimy zrobić herbatę i nie oglądamy tej reklamy, bo nie postrzegając jej świadomie nie możemy nadać jej znaczenia, że to bubel, więc limbiczne obszary mózgu rzeczywiście odbierają sygnał tak jak go zaprojektowano.

Podobnie kiedy mówicie do kogoś, a ta osoba was nie słucha, bo jest zapatrzona w coś innego.”

Nadszedł listopad, a my skwapliwie odkrywaliśmy coraz to kolejne reguły zachowań o różnych dziwnych nazwach –„efekt Częstej Ekspozycji”, „efekt Pigmaliona”, „efekt Reaktancji”, (…)

Okazało się, że ludzie przypominają bardziej obserwatorów, widzów, a ich własne zachowania bardziej im się przytrafiają, niż są ich pomysłem. Oni odbierają to wszystko jako swoje, ale to pochodzi głównie z zewnątrz…

Oprócz tych społecznych reguł, są jeszcze reguły poznawcze i biologiczne. Jeżeli wziąć pod uwagę to wszystko razem to…

… ludzie stają się obserwatorami i to grubo odurzonymi, a to jak się zachowają i co zrobią, jakie podejmą decyzje, leży daleko poza obszarem ich własnego wpływu na siebie.

Kiedy poznawałem kolejne reguły zachowań, zaczynałem się czuć jakby cały świat był po prostu jedną wielką wioską marionetek…

„Jak Działają Biologiczne Reguły Zachowań…?”

Dam Ci przyziemny przykład.

Jeżeli małe dziecko na początkowym etapie rozwoju gryzie wszystko (eksploracja świata ustami), a w 2. – 3. roku życia przestaje już gryźć przedmioty, to czy przestało je gryźć w wyniku wychowania, w wyniku tego, że rodzice mówili, aby nie gryzło?

Nie, to po prostu układ nerwowy osiągnął odpowiedni poziom rozwoju, więc gryzienie zanikło, co nie miało z wychowaniem, ani rodzicami nic wspólnego, a całe zachowanie nie było świadome, tylko biologiczne.

Nikogo nie dziwi, że nasze nastroje i emocje wpływają na to co robimy, zależnie od humoru zachowujemy się inaczej, wybieramy inne decyzje.

Oczywiście na nasze emocje wpływają wydarzenia i sytuacje, ale jak się okazuje, mogą z chirurgiczną precyzją robić to inni ludzie.

Pozornie wszystkie zachowania wydają się aktem woli, ale to złudzenie. Na Twoje biologiczne zachowania inni mają znacznie większy wpływ, niż Ci się wydaje.

Jak sam się zresztą przekonasz, istnieją bardzo ważne reguły w wyniku których następuje określone zachowanie organizmu. Jest to skutek reakcji obszarów limbicznych mózgu, którymi nie możemy zarządzać świadomie.

Do Umysłu Trafia Tylko Pozorne Wrażenie Racji…”

Wykorzystując te REGUŁY najsilniej wpływasz na zachowania innych osób, bo mózg po prostu zaczyna je wykonywać, a do umysłu trafia pozorne wrażenie racji.

Możesz to porównać do bicia serca i oddechu. Przez większość czasu oddycha za Ciebie obszar limbiczny, ale przykładowo czytając coś jesteś w stanie świadomie przejąć to zachowanie i oddychać świadomością, np. teraz.

Natomiast bicia serca już nie przejmiesz, bo nie masz dostępu do obszarów limbicznych regulujących to zachowanie organizmu.

To samo dzieje się ze zwierzętami, skowronki na widok drapieżnika oddalają się od gniazda, czasem zachowują się tak jakby były ranne, odciągając uwagę drapieżnika od swoich młodych, same się jednak drapieżnikowi podkładając (James Kalat, 2006).

Pytanie, czy skowronki postępują intencjonalnie? Każdy jeden skowronek mentalizuje sobie i dochodzi do wniosku, że się podłoży? Rozważniej jest przyjąć, że to autonomiczny behawior.

Fizyczna budowa Twojego mózgu bezpośrednio determinuje zdecydowaną większość Twoich zachowań, nawet jeśli wydaje Ci się, że wynikają one
z Twoich świadomych zdroworozsądkowych decyzji.

Jeżeli interesuje Cię poznanie technik wpływu społecznego, przejdź poniżej:

https://psychokawiarnia.pl/sterowanie-zachowaniem/

Daniel Błaszczuk

Facebook Comments Box