Autonomiczna Podświadomość

  • by
podswiadomosc - myslenie zdroworozsadkowe

Zachowania Intencjonalne & Behawioralne

Aby zrozumieć sposób w jaki przebiegają interesujące nas procesy umysłowe, pokażę Ci jedno z istotniejszych pojęć, jakie funkcjonuje w psychologii – bahawior.   Psychologia behawioralna pozwala nam rozdzielić zachowania człowieka na dwa zbiory:
Zachowania intencjonalne:
  • Są to takie zachowania i działania, które wynikają z tego co świadomie stwierdzam, że chcę lub nie chcę. Są to wszystkie moje wewnętrzne myśli, moje interpretacje tego co widzę, co doświadczam.
  Zachowania behawioralne:
  • Są to wszystkie zachowania, co do których możemy mieć wrażenie, że są naszymi decyzjami, ale tak naprawdę są z góry zakodowanym programem, niezależnym od naszej woli.
Zachowania behawioralne są łatwo obserwowalne i mierzalne, ponieważ są zestawem reguł oraz – co najważniejsze – są niezależne od naszych intencjonalnych treści myślowych.
Behawior odpowiada za zdecydowaną większość naszego zachowania, w zasadzie odpowiada za 100% zachowań co do których możemy w sposób naukowy stwierdzić, że mają miejsce na pewno.
Jeżeli małe dziecko na początkowym etapie rozwoju gryzie wszystko (eksploracja świata ustami), a w 2. – 3. roku życia przestaje już gryźć przedmioty, to czy przestało je gryźć w wyniku wychowania, w wyniku tego, że rodzice mówili, aby nie gryzło?
Nie, to po prostu układ nerwowy osiągnął odpowiedni poziom rozwoju, więc gryzienie zanikło, co nie miało z wychowaniem, ani opinią rodziców, ani treścią słyszanych w tym czasie słów, nic wspólnego.
Oznacza to, że gryzienie nie było zachowaniem świadomym, tylko behawiorem.

Dlaczego to jest ważne?

Możesz intencjonalnie chcieć czytać książkę, bo uważasz, że powinieneś znać jej treść, ale jeżeli Twój behawior będzie chciał co innego, Ty doświadczysz tego jako sytuacji, w której nie chce Ci się czytać książki, którą powinieneś przeczytać, bo masz ochotę robić coś innego, chociaż zdajesz sobie sprawę, że wolałbyś nie mieć ochoty robić tego czegoś innego, tylko lepiej byłoby przeczytać książkę.
Jest to perfekcyjny przykład jakiejś świadomej (intencjonalnej) zdroworozsądkowej chęci, która przegrywa w zderzeniu z tym, co aktualnie chce Twój behawior.
Behawioryści uważają, że nasze świadome przemyślenia, nasze świadome decyzje i reakcje, nasze chęci na coś i niechęci wobec czegoś, są tak naprawdę ubocznym efektem pracy mózgu i są nietrwałe, tzn. zależne w pełni od tych procesów.
Często próbując zrozumieć czyjeś zachowanie, kierujemy się w ocenie założeniem, że zachowanie tej osoby było jej intencją. Tzn.:
  • poszedł tam, bo chciał …
  • nie powiedziała tego, bo nie chciała żeby …
  • zrobił to, bo uważał że …
  • zdecydował się na to, bo wolał …
  • wybrała to, bo nie chciała …
Jednak w znacznej większości obserwowanych zachowań i reakcji, to tak NIE działa. Posłużę się tu wspaniałą książką, napisaną przez psychologa Jamesa Kalat’a, z której korzystaliśmy na przedmiocie Biologiczne Podstawy Zachowań.
„4-miesięczny ptak, który po raz pierwszy leci na południe, zapewne nie wie dlaczego to robi. Kiedy kolejnej wiosny po raz pierwszy całymi dniami wysiaduje jajo i ryzykując swoje życie broni je przed drapieżnikami, tym bardziej nie wie dlaczego to robi.
Ziewamy i śmiejemy się, [przyp. Autor – gestykulujemy, przyjmujemy wyrazy twarzy], chociaż nie bardzo wiemy, czemu to służy.”[1]
Zakochujemy się i chcemy dotykać dłońmi, ciałem oraz językiem skórę drugiej osoby, łączyć się z nią w przenośni i dosłownie i robimy to z rozkazu autonomicznej podświadomości, a nie intencjonalnego świadomego pomysłu.
Weźmy za przykład takie proste zjawisko, jak gęsia skórka. Można by Ci zadać pytanie po co gęsisz skórę, przy okazji stwierdzania, że Ci zimno? Jaki jest w tym Twój cel?
Oczywiście żaden, ponieważ to zachowanie jest nieintencjonalne. Oznacza to, że nie jest ono Twoją intencją, więc jest Twoim behawiorem. Zachowanie to występuje u ssaków w sytuacji zimna oraz strachu.
„Kiedy nastraszony kot nastroszy sierść, zwiększa optycznie swoje rozmiary i przybiera groźniejszy wygląd. U ludzi pod wpływem strachu również podnoszą się włosy na skórze, co objawia się tak zwaną gęsią skórką.
Zgodnie z wyjaśnieniem ewolucyjnym, gęsią skórkę odziedziczyliśmy po naszych przodkach, którzy mieli na tyle długie włosy, że mechanizm ten dobrze spełniał swoją funkcję.”[2] (Kalat, 2006)
Idąc dalej za przykładami, skowronki na widok drapieżnika oddalają się od gniazda, czasem zachowują się tak jakby były ranne, odciągając uwagę drapieżnika od swoich młodych. Pytanie, czy skowronki postępują intencjonalnie? Każdy jeden skowronek mentalizuje sobie i dochodzi do wniosku, że się podłoży?
Rozważniej jest przyjąć, że to autonomiczny behawior.
Fizyczna budowa Twojego mózgu bezpośrednio determinuje zdecydowaną większość Twoich zachowań, nawet jeśli wydaje Ci się, że wynikają one z Twoich świadomych zdroworozsądkowych decyzji.
Owa „zdroworozsądkowość” to jedynie złudzenie, ponieważ od Twojego stanu nastrojowo – uczuciowo – emocjonalnego, zależą treści Twojego świadomego rozumowania.
Zatem to co w danej chwili uznajesz za racjonalne i logiczne, to tylko objaw emocjonalny.
[1] James Kalat, Biologiczne Podstawy Psychologii, s.3, PWN 2006
[2] James Kalat, Biologiczne Podstawy Psychologii, s.4, PWN 2006

F.

Jeżeli podoba Ci się to co czytasz, znaczy to, że interesujesz się tym w jaki sposób możesz oddziaływać na siebie i innych za pomocą różnych metod.

Ciekawi Cię psychologia, przyciąga kontrowersja, lubisz zdolność do przewidywania, widzenia więcej i uczucie siły i sekretnej przewagi przy innych.

Dla osób takich jak Ty, prowadzę tę stronę i pokazuję jak działają psychotechniki.
Jeżeli poszukujesz magicznej księgi psychologicznych zaklęć i czarów,
zacznij od tego krótkiego kursu, który przygotowałem dla Ciebie.

Moja książka (35 stron, PDF) składa się z ebooka oraz audiobooka MP3,
dzięki czemu możesz ją czytać na dowolnym urządzeniu lub słuchać na słuchawkach.


Techniki_Konwersacyjne.pdf + Audiobook 6 MP3Znajdziesz tutaj techniki do użycia w rozmowie, dzięki którym zyskasz natychmiastową przewagę.

Aby pobrać moją darmową książkę + Audiobook, wpisz w okienku powyżej na jaki adres mam wysłać materiały i kliknij w przycisk wyślij do mnie.

Bibliografia:

Anatomia Kłamstwa – P. Houston, M. Floyd, S. Carnicero, D. Tennant, Kraków, 2015

Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierząt, Sadowski Bogdan, 2012

Biologiczne Podstawy Psychologii, James Kalat, 2006

Człowiek Istota Społeczna, Elliot Aronson, 2009

Dariusz Doliński, art. "Wstyd – perspektywa psychologiczna"

Emocje Ujawnione, Paul Ekman, Gliwice, 2012

Human Facial Expression, An Evolutionary View, 1994, A.J. Fridlund

Psychologia Kłamstwa, T. Witkowski, Taszów, 2006

Psychologia Społeczna, "Wykrywanie kłamstwa w komunikacji interpersonalnej", dr Katarzyna Cantarero, 2009 tom 4 3 (11), s. 167–176, ISSN 1896-1800

Psychologia społeczna. Serce i umysł. Aronson E., Akert Robin M., Wilson D. Timothy, 2012

Samolubny Gen, Richard Dawkins, 1976

The origin and evolution of the calls and facial expressions of the primates, „Behavior”, 20 (1963), s. 1-109; R.J. Andrew

The origin of facial expressions, „Scientific American”, R.J. Andrew, 213 (1965), s. 88-94.

Wikipedia.org
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *